University College Lillebælt
Ergoterapeut

Ergoterapeuter designer løsninger, der rykker i hverdagen.



Læs højt Forstør tekst Udskriv Share/Save/Bookmark

Merit - overflytning

Du kan altid få merit i forhold til eksterne eksaminer på en af de øvrige ergoterapeutuddannelser i Danmark. 

Merit i forhold til øvrige uddannelseselementer tildeles efter individuel vurdering. Der skal foreligge dokumentation på, at man har opnået kompetencer, som er tilsvarende det fagområde, som der søges kompensation fra.

Merit fra andre uddannelser gives ud fra gennemgang af den enkelte uddannelses curriculum og på baggrund af beståede eksaminer.

 

 

Ansvarlig for siden: Lotte Kjeldager Sørensen, loks@ucl.dk. Senest opdateret den 26. september 2011 af Trine Borstrøm.
  • Brit Bruun ERGO, Studievejlder6318 3156 / 24219088Brit kan hjælpe med optagelse, uddannelsens fag, indhold og opbygning samt individuel kompetencevurdering og orlovsregler.
  • Marianne Kaslund ERGO, Studievejleder6318 3153 / 21797128Marianne ved besked om optagelse, uddannelsens opbygning og det faglige indhold samt mulighed for særlig støtte.
  • Louise Iversen ERGO, StudenterstudievejlederLouise er studerende og kan give dig et indblik i livet som ergotera-peutstuderende. Hvordan er det, hvad kræver det, er det sjovt, er det hårdt?
  • Penille Juditha Mastrup Hansen ERGO, Som studerende kender Pernille uddannelsen indefra.
  • Brit Bruun ERGO, Studievejlder
  • Marianne Kaslund ERGO, Studievejleder
  • Louise Iversen ERGO, Studenterstudievejleder
  • Penille Juditha Mastrup Hansen ERGO,

Ta´et kig i vores brochurer

Om uddannelsen Om studiemiljø
Hent folder Hent folder



Ergoterapeutuddannelsen   Blangstedgårdsvej 4   5220 Odense SØ   Tlf. 6318 3100   E-mail: ucl@ucl.dk   CVR: 30859480