Billedbøger er ikke kun for de yngste elever

  • Share/Save/Bookmark
  • Udskriv
  • Forstør tekst
  • Læs højt

På mellemtrinnet er billedbøger, skrevet med sproglige, stilistiske virkemidler, særligt velegnede - især når de omhandler eksistentielle problemstillinger og tanker, som gør, at man arbejder med flere lag i teksten. 

Billederne har stor betydning for bogens indhold. Man kan sige, billederne udvider teksten. Det er netop dette forhold, eleverne skal lære at tage med i tekstanalysen, når de arbejder med billedbøger. 


Eksempler på materialer, du kan låne i Udlånssamlingen

Udlånssamlingen
 
'Idiot' af Oscar K
Oscar K's fortællinger er barske. Han går tæt på grænsen for, hvad man kan skrive for børn. 'Idiot' handler om at være anderledes. Der er en litteraturguide til bogen i Informationssamlingen.
Litteraturguiden kan også hentes gratis på nettet.

Oscar K har en hjemmeside, hvor du kan se nogle af hans billedbøger og få dem læst op. Du kan bl.a. få læst 'Det skæve smil' op, som handler om børn, der blev til aborter, eller 'Børnenes bedemand' der handler om børn, der dør.
Da disse billedbøger ligger på nettet, kan de med fordel bruges på den interaktive tavle.

Udlånssamlingen 
'Mørkebarnet' af Cecilie Eken
'Mørkebarnet' er skrevet som sonetkrans. Formkravet til en sonetkrans er, at der skal være i alt 14 sonetter. Sidste linje i hver sonet er samme linje som første linje i den efterfølgende sonet. Den 15. sonet dannes af de 14 sonetters førstelinjer. 'Mørkebarnet' er en poetisk gyser med flotte illustrationer. Den handler om to børn, mørkebarnet og lysbarnet, og hele modsætningsforholdet mellem lys og mørke. Her kan man arbejde med intertekstualitet og lade sig blive inspireret af begrebet Yin og yang og læse billedromanen 'Emmely M', der handler om en pige og hendes dukke. Emmely M er en uartig pige, og dukken er den pæne pige, lidt efter lidt overtager dukken Emmely M's dårlige egenskaber. 'Emmely M' kan også lånes i Udlånssamlingen.  

Udlånssamlingen 
'Rose Blanche' af Roberto Innocenti
En flot illustreret billedbog, som egner sig godt til at arbejde med 2. verdenskrig. Bogen fortæller om krigens hverdag og rædsler i en lille by. Hele fortællingen er bygget op omkring en piges oplevelser af krigen og livet, som det former sig i en krigstid. Der er mange illustrationer, der viderebygger fortællingen, og bogen arbejder bevidst med farvevalg og farvespil i billedfortællingen. 
Bogen 'Drengen i den stribede pyjamas' af John Boyne er ikke en billedbog men minder indholdsmæssigt om 'Rose Blanche'. Den handler også om 2. verdenskrig set med et barns øjne. Bogen er ny i Udlånssamlingen.

 

Flere eksempler på billedbøger, der kan bruges på mellemtrinnet

I Udlånssamlingen

Udlånssamlingen  'Flyvere på himlen' af Annette Herzog
'Flyvere på himlen' lægger op til at arbejde med genrekendskab, sprogligt arbejde, dialogisk litteratursamtale og billedsamtale. Tematisk lægger den op til at arbejde med filosofiske spørgsmål og temaer som ensomhed, ny i et fremmed land m.m. Læs også her
 


I Informationssamlingen

Informationssamlingen  'And, Døden og tulipanen' af Wolf Erlbruch
And møder Døden og får ham som følgesvend. Døden er faktisk rigtig venlig. And hjælper Døden, da han fryser, og Døden hjælper And i den allersidste kulde.  
Informationssamlingen 
'Damen der elskede sin dreng' af Kim Fupz Aakeson
Damen er meget bange for, at der skal ske hendes dreng noget grimt, derfor sætter hun ham i et fuglebur.
Informationssamlingen 
'Bent og den kinesiske kasse' af Louis Jensen

Da Bent kryber ned i en kasse, mødes han af mange uhyggelige væsener. Da han flygter videre til en anden kasse, viser det sig, at den er befolket af endnu værre og farligere væsener.



Alle artikler, dokumenter m.v. offentliggjort på www.ucl.dk/cfu/fagsider og de herunder hørende sider er udelukkende til undervisningsbrug. Materialet må ikke bruges og distribueres i kommercielt øjemed.

Ansvarlig for siden: Lisbeth Griberg Nørredam, lign@ucl.dk. Senest opdateret den 9. marts 2010.