Aktiv læring i engelsk indskoling/mellemtrin: Legende tilgange til læsning

Kursus

Læsning i de yngre klasser kalder på nye metoder, som både er motiverende og baseret på forskning.

 

Vi spiller på alle tangenter, læser med hele kroppen og har fokus på ordforrådslege og mundtlighed koblet med bevægelse, stilladsering med lyd, tasks m.m. 

 

Undervisning
I tidsrummet 09.00 - 15.00 Datoer: 29/10/2026
Underviser
Kirstine Jordan
Tilmeldingsfrist.: 29/09 2026 Aktivitetsnummer : OE26dlfa5
2.130,- DKK Tilmeld

Deltagerprisen er inkl. forplejning. Der er ikke materialeudgifter i forbindelse med dette kursus.

Kursusbeskrivelse

Tidlig læsning i de yngre klasser kalder på nye metoder – en anderledes og legende tilgang til læsning i engelsk, som både er motiverende og baseret på forskning om læsning i fremmedsprog. Tidligere har man ventet med at læse til efter den første sprogstart, men nye metoder i sprogindlæringen lægger op til en tidligere start på arbejdet med læsning, men med en engagerende og legende tilgang til læsning i engelsk.   

Udvalget af materialer er stort og farverigt: Autentiske billedbøger, graphic novels og spil, YouTube-videoer, digitale værktøjer og mange multimodale sites online. 


Gennem leg med ordforråd og shared reading skal vi arbejde med mundtlighed og læsning og med, hvordan billedbøger og andre multimodale tekster kan være den tematiske ramme om din undervisning.
 

Dine elever vil begejstres og motiveres til at lære engelsk igennem historier i en undervisning, som vil give dem en god start på læsning i engelsk og samtidigt booste deres mundtlige og skriftlige sprog.   

Vi tager udgangspunkt i konkrete materialer, forløb og idéer, som du nemt kan tilpasse din egen undervisning.  

Udbytte

Du får på kurset:   

  • En grundlæggende viden om læsning i indskolingen og på mellemtrinnet  
  • Indblik i stilladsering af tekster med lyd, leg og tasks både før, under og efter læsningen for at åbne for tekstforståelsen og udjævne niveauforskelle 
  • Mulighed for at arbejde med læsning med rim, musik og sprogligt fokus 
  • Idéer til lege og aktiviteter til træning af ordforråd og mundtlighed 
  • En forståelse af, hvordan du selv kan lave dine egne læseforløb  
  • Idéer til udvalgte it-værktøjer og kreative final tasks, som egner sig til aldersgruppen.  

Kom på kursus og få en praksisorienteret intro til nye spændende idéer og konkrete forløb med fokus på læsning, leg og ordforråd.  

Det er legende tilgang til læsning, hvor alle kan være med og få en god oplevelse, og hvor engagement og sprogtilegnelse er i højsædet!   

Målgruppe

Engelsklærere i indskolingen og på mellemtrinnet.

Tilskud dækker op til 80%

Ansatte på overenskomst mellem KL og Lærernes Centralorganisation (Danmarks Lærerforening og Uddannelsesforbundet) søge støtte til kompetenceudvikling i Den Kommunale Kompetencefond.

Tilskuddet kan dække deltagerpris, materialer, opholdsudgifter, vikarudgifter og transport.

Du og din skole kan få dækket op til 80% af de samlede udgifter i forbindelse med din deltagelse på kurset.

Den Kommunale Kompetencefond

Sådan søger du

1. Find det kursus, du vil deltage på.


2. Tilmeld dig kurset.


3. Opret en ansøgning via
www.denkommunalekompetencefond.dk
Ansøgningen underskrives fysisk eller digitalt af ansøger, tillidsrepræsentant og leder.


4. Ansøgningen behandles, hvorefter ansøger, tillidsrepræsentant og leder modtager svar via de e-mailadresser, der er indtastet i ansøgningen. Der modtages normalt svar på ansøgningen indenfor 14 dage til en måned.

Charlotte Rasmussen

Kursussekretær

63 18 34 25