Projekt- og problembaseret læring i praksis - en fællesskabende didaktik i skolen

Kursus

For fingrene i konkrete og praksisnære redskaber til at arbejde med PBL. Vi ser på legende tilgang til læring, scenariedidaktik og storyline samt små hverdagsinnovationshacks, alt sammen redskaber, der kan bruges i PBL.

Datoer og tilmeld

Projekt- og problembaseret (PBL) læring i skolen

Fagligt indhold

PBL i korte og lange tidsspænd, sådan kan du bruge legende tilgange, scenariedidaktik og storyline i PBL. Du får også konkrete redskaber til hverdagsbrug i klassen.

  • Inspiration til PBL-forløb
  • Konkrete redskaber til arbejdet med scenariedidaktik
  • Øvelser og aktiviteter, du kan bruge i din almene undervisning, så eleverne kan øve sig i PBL-tilgange
  • Hands-on: byg et forløb og få 10 med hjem

Udbytte

 

  • Konkrete redskaber
  • Viden om PBL
  • Øvelser og aktiviteter, du kan sætte i brug straks
  • Scenariedidaktik på en formiddag og korte storyline-ideer

Målgruppen  

Lærere, pædagoger, ledere og ressourcepersoner, der ønsker at arbejde med PBL i skolen. 

Er du ikke i målgruppen?  

Fortvivl ikke, vi har årligt mere end 300 kurser. Skulle vi mod forventning ikke have et, som passer til dig, så er vores konsulenter og undervisere specialiserede i at lave skræddersyede forløb. Kontakt os på cfu-kursus@ucl.dk for at høre mere. 

Forplejning 

Kurset er inkl. forplejning.

 

Datoer og tilmeld

Forløb