Fra 2026 kan man tage en lang videregående uddannelse på professionshøjskolerne
Fra 2026 vil UCL og de øvrige professionshøjskoler udbyde lange videregående uddannelser. De benævnes professionsmasteruddannelser og udbydes som fuldtidsuddannelser på SU og er normeret til 75 ECTS-point.
Professionshøjskolesektoren kan næste år for første gang udbyde lange videregående uddannelser på kandidatniveau. De hedder professionsmasteruddannelser og er målrettet professionsbachelorer inden for det pædagogiske, det samfundsfaglige og sundhedsfaglige område.
- Det er et nybrud, at studerende i fremtiden kan tage en lang videregående uddannelse på professionshøjskolerne. Fra 2026 vil en pædagog- eller lærerstuderende kunne fortsætte direkte på en overbygningsuddannelse hos os. Det bliver blandt andet muligt at tage en psykologfaglig overbygningsuddannelse på kandidatniveau, siger Charlotte Worm, direktør for pædagogik og samfund på UCL.
Psykologfaglig professionsmaster
Lige nu arbejder man i sektoren på højtryk med at få udviklet det faglige indhold til de kommende professionsmasteruddannelser. I den politiske aftaletekst er en psykologfaglig professionsmasteruddannelse målrettet lærere og pædagoger nævnt, og det bliver også en af de første masteruddannelser, som lærer- og pædagoguddannede kan starte på i sommeren 2026.
- Det psykologfaglige område interesserer mange studerende, og vi har i de senere år har set psykologuddannelsen toppe listen over de mest søgte uddannelser. De psykologfaglige kompetencer er samtidig efterspurgte ude i praksis, så jeg har store forventninger til, at den psykologfaglig professionsmaster bliver en succes, siger Charlotte Worm.
Udover den psykologfaglige professionsmaster arbejder man også på at kunne udbyde en lærerfaglig professionsmaster allerede i 2026.
Praksisrettet fokus
Kravet til de nye professionsmasteruddannelserne er, at de skal være praksisrettede og målrettet de borgernære funktioner på velfærdsområdet. De skal afspejle arbejdsmarkedets behov, og de skal adskille sig fra de nuværende kandidatuddannelser på universiteterne ved at fokusere på løsning af komplekse problemer inden for velfærdsprofessionerne.
De nye professionsmasteruddannelser vil løbende blive udviklet, så der er i 2028 vil være 4-6 udbud. På sigt kan der komme endnu flere alt efter, hvordan efterspørgslen på arbejdsmarkedet udvikler sig.
Fakta om professionsmaster:
- De første professionsmasteruddannelser udbydes fra sommeren 2026
- De to første professionsmasteruddannelser er målrettet pædagoger og lærer: en psykologfaglig og en lærerfaglig professionsmaster
- Professionsmasteruddannelserne udbydes i 2026 som fuldtidsuddannelser på SU
- Der vil i 2026 blive udbudt 300 pladser på landsplan stigende til 650 i 2028
- i 2028 vil der være et udbud af 4-6 professionsmasteruddannelser inden for velfærdsområdet
- Professionsbachelorer vil fortsat have adgang til kandidatuddannelser på universiteterne.