Top-up-uddannelser
Reformen betyder, at strukturen på erhvervsakademiuddannelserne ændres og top-up-uddannelserne udfases.
Top-up-uddannelerne udfases
Top-up-uddannelserne bliver udfaset, og de sidste top-up-uddannelser optager studerende med studiestart i februar 2028. Herefter vil det ikke længere være muligt at blive optaget på en top-up-uddannelse.
Nye 3-årige erhvervsrettede professionsbacheloruddannelser
Som led i reformen oprettes nye erhvervsrettede professionsbacheloruddannelser af tre års varighed.
Nye 1-årige overbygningsuddannelser
Der oprettes nye 1-årige overbygningsuddannelser, som kan søges, hvis man har erhvervsakademiuddannelser og mindst 2 års relevant erhvervserfaring.
Tidsplan
2027
- Sidste optag på top-up-uddannelserne: E-handel, Innovation og Entrepreneurship, International Handel og Markedsføring, International Hospitality Management, Jordbrug, Produktudvikling og Teknisk Integration, Sportsmanagement og Webudvikling (august)
2028
- Sidste optag på top-up-uddannelser IT-sikkerhed, Softwareudvikling og Digital Konceptudvikling (januar)
- Første optag på nye erhvervsrettede professionsbacheloruddannelser
- Første optag på nye 1-årige overbygningsuddannelser (60 ECTS).