Seksualitet er mere end sex, også i demensomsorgen

Seksualitet handler om langt mere end samleje. Det handler om identitet, intimitet og nærhed. Det følger os hele livet, også når vi bliver gamle eller lever med demens. Derfor skal seksualitet være en naturlig del af den faglige praksis, siger Helle Gerbild, lektor, ph.d. og sexologisk rådgiver og lektor ved UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole.

Dato: 15.12.2025 - Forfatter: Anne-Kathrine Brorsen Michelsen

Der findes en række myter om seksualitet og demens, som kan gøre samtalen om seksualitet og intimitet vanskelig i demensomsorgen, forklarer Helle Gerbild.

Én af de mest sejlivede forestillinger er, at mennesker med demens bliver hyperseksuelle.

Det er faktisk kun et fåtal, under 10%, der udviser hyperseksuel adfærd. Langt de fleste udvikler det modsatte af en hypeerseksuel adfærd, hvor lysten og den seksuelle aktivitet bliver mindre eller helt forsvinder” forklarer hun.

Det er lettere at forebygge end at reparere

Når den demensramte oplever mindre sexlyst, påvirker det også de pårørende. For mange par ændrer relationen sig markant, når intimitet og nærhed bliver svært at opretholde.

Nogle ender med at sove hver for sig eller helt miste de små former for fysisk nærhed, som giver tryghed og samhørighed. Den demensramte kan opleve hudsult og en følelse af at miste kærligheden, mens partneren kan stå tilbage med sorg og afmagt,” uddyber Helle Gerbild.

Derfor er det vigtigt, at vi som fagprofessionelle kan og tør muliggøre samtalen om seksualitet og intimitet: ”det er nemmere at forebygge end at skulle reparere på relationer, hvor afstanden allerede har fået lov at vokse” uddyber Helle Gerbild.

En naturlig samtale

Helle Gerbild opfordrer til, at seksualitet og intimitet bliver tænkt ind som en naturlig del af samtalerne med borgere og pårørende. Det kræver både åbenhed, viden og mod – og kan understøttes af fx en lokal seksualpolitik.

Når vi som fagfolk tør åbne emnet på en respektfuld måde, styrker vi relationen og kan forebygge problemer, der ellers kan vokse sig store”.

Det er også derfor, at hun har taget initiativ til temadagen Demens, seksualitet og intimitet - gør samtalen mulig, som afholdes den 18. marts 2026 på UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole.

Jeg håber, at deltagerne oplever at få styrket deres faglighed i forhold til viden, færdigheder og kompetencer – og at de får appetit på at lære endnu mere om emnet,” afslutter hun.

Læs mere om konferencen og tilmeld dig her.

Om Helle Gerbild

Lektor, ph.d. og sexologisk rådgiver og lektor ved UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole. Helle Gerbild er fysioterapeut, sundhedsfaglig kandidat, master i sexologi og sexologisk rådgiver. Hun har tidligere arbejdet i ældreplejen og forsker i dag i seksualitet og intimitet hos mennesker med demens. Helle er koordinator for diplomuddannelsen i seksualvejledning og har skrevet ph.d. om seksuel sundhed.